Tuesday, June 1, 2010

Ukončit blokádu Gazy

Mluvci hnuti "Svobodna Gaza" které organisovalo flotilu prohlásila, mimo materiální pomoci bylo pokusit se "roztříštit" blokádu Gazy. Otevřít námořní cestu mezi Gazou a světem. Nechceme být jen humanitární misi, chceme říci světu:
nemáte právo věznit 1,5 millionu Palestinců!

A spokeswoman for the Free Gaza movement, which organized the flotilla, said the group's goal — beyond just bringing supplies to the impoverished territory — was to shatter the blockade.
"What we're trying to do is open a sea lane between Gaza and the rest of the world," Greta Berlin said in Cyprus. "We're not trying to be a humanitarian mission. We're trying to say to the world, 'You have no right to imprison a million and a half Palestinians.'"
msnbc

3 comments:

Astr said...

"Al-Jazeera TV reported by telephone from the Turkish ship leading the flotilla that Israeli forces fired at the ship and boarded it, wounding the captain. The broadcast ended with a voice shouting in Hebrew, "Everybody shut up!"

Zabery z Israele kde vitaji vojaky z akce jako hrdiny a proti tomu po celem svete demonstrace odporu.
A bude hure:-(

vodnik007 said...

Turkum zrejme vadi, ze se inspekce konala ve 4 rano. Izrelci vstavaji se slepicema. Slo zde jen o male nedorozumeni.

Astr said...

Ve vztazich prituhuje:-(
Země EU daly najevo, že antisionismus není antisemitismus. A ukazuje se, že vláda Izraele nereprezentuje názor všech občanů tohoto státu, tím méně všech Židů v diaspoře.

BL