Tuesday, December 29, 2020

Návod na ovládání

který  byl  použit a odzkoušen při  virusu19

1. Izolace

2. Monopolizace pozornosti na jednu věc - 9 měsíců strašení čísly, grafy, nemocností, rouškami...

3. Způsobené vyčerpání, debilizace, frustrace (měněné výroky, nesmyslná nařízení)

4. Výhrůžky a vytváření úzkosti, strašení, když nebudete poslouchat, zavřeme vás doma, zavřeme vám obchody, pokud nebudete testováni vyhodíme vás z práce, z dopravy

5. Dočasné uvolnění (letos v létě) - zdánlivá laskavost, okolo Vánoc půjdeš na test? Budeš cestovat, lyžovat, nakupovat - ale opatrně. Pak zas očkování není vstupenka do letadla...

6. Demonstrace všemocnosti a vševědoucnosti - jak se chovat, kdy přijde další vlna, co se smí, marnost odporu - vy budete poslouchat!

7. Ponížení - odpor se zdá být složitější, osoba ponížena na úroveň zvířete - musíš nosit náhubek - vyhazují tě z obchodu, lidi tě udávají, v obchodech mají nekompetentní vyhazovače - ponížení lidské důstojnosti!!! Lidi už nevědí, co smějí, nesmějí. Nesmějí jít do obchodu? Smějí? A tam máš přelepeno zboží!! Nesmíš za babičkou

8. Prosazování nesmyslných a nedůležitých nařízení - efekt učí dodržovat nařízení (můžeš otevřít kino, ale nikdo tam nesmí chodit, divadlo otevřené, nesmíš tam, můžeš kouřit, pít alkohol, ale s rouškou, nesmíš se stýkat s příbuznými, nemůže vás být víc jak dva, 14, 9, 15, nesmíš se stýkat s lidmi, nesmíš pít kávu z kelímku, můžeš ji ale pít doma. - Odběrové místo na Václaváku, smrtelný virus a oni odebírají na nám., kde je nejvíc lidí!!


Dr. Biderman z toho vytvořil tuhle tabulku!!!


Bidermanova tabulka donucování, aby se lidé stali poslušnými, ztratili vlastní názor i chápání sebe sama

Psycholog Albert Biderman vyvinul již v r. 1956 návod, jak vymámit lživé přiznání od válečných zajatců. Říkal tomuto návodu „Bidermanova tabulka donucování.“ Je to metoda, která dokáže člověka zlomit, vzít mu veškeré sebevědomí a odstranit jakýkoliv odpor.

Je celkem osm bodů a tyto jsou:

1. Izolace.
Izolace odstraní podporu společnosti a schopnost odporovat. Dojde k přílišnému zaobírání se sám sebou a vznikne strach z následků. Takový člověk se stane závislým na svém mučiteli; čím více je ekonomka ničena, tím více my lidé, kteří jsme oběti celého procesu, jsme závislí na autoritě.

2. Monopolizace chápání.
Záměrné zaměření pozornosti pouze na vybrané náměty a odstranění všeho ostatního. Tak i dnes, radio a televize nemluví o ničem jiném než o koroně a to pouze z jednoho náhledu. Jsou odstraněny veškeré informace, které by byly s v nesouladu. Censura odstraňuje všecko kolem a ponechává pouze hlavní linku. Opačný názor, nebo odpor jsou trestány. Ponižování člověka zakazováním volného pohybu dělá odpor víc obtížný než souhlas. Nakonec jaksi souhlasíme, protože se bojíme následků.

3. Záměrně způsobené vyčerpání a debilizace.
Když lidé podlehnou strachu z nejistoty, strachu ze ztráty zaměstnání a obávají se co dalšího přijde, to je debilizuje, bere jim to energii, vyčerpává je to a nejsou pak schopni odporu.

4. Výhrůžky.
Všichni musí mít roušky, nebo budou pokutováni. Všichni musí udržovat odstup, nebo … Hrozby vytváří v lidech pocit nejistoty, strachu a zoufalství a dělají neposlušnost příliš náročnou a obtížnou.

5. Občasné uvolnění.
Dočasné zmírnění požadavků, přesně jako když je cvičen pes. Pochvala za poslušnost. Taková změna nedovoluje, aby si lidé na předešlé přísné požadavky zvykli, aby se jim přizpůsobili. Menší odměny a hlavně sliby – příští týden to bude lepší, atd.

6. Ukazování všemocnosti a vševědoucnosti.
My vás ovládáme a je zbytečné proti tomu bojovat. Jste ve vězení a nemáte možnost odporovat ničemu z toho, co přijde. A taky nemáte jak a kam uniknout. Takže odpor je zbytečný; musíte poslouchat.

7. Ponižování.
Muset chodit venku, před lidmi s plenou na obličeji je velice ponižující. Mnozí z nás si snad na to zvykli, ale ještě před rokem by s něčím takovým nikdo nesouhlasil.

8. Vyžadování něčeho nesmyslného a nedůležitého.
Čím více triviální a hloupý požadavek a my přesto s tím musíme souhlasit, tím více ponižující je pro člověka. Lidé pak ztrácí úctu sami k sobě; ztrácí lidskou důstojnost. Toto začíná už ve škole, kdy učitel požaduje po dětech mnohdy nesmyslnou poslušnost. Pokračuje to v zaměstnání, pak přijde policie, vláda a toto postupně zlomí člověka v jeho jádru a udělá to z něho vrcholně poslušného tvora.

Skrze tyto manipulace se lidé postupně stanou naprosto poslušnými a mnozí ztratí svůj vlastní názor a chápání sama sebe.
Je to psychologické programování; je to změna lidské povahy na poslušného červíčka, který čeká až mu páníček něco dalšího přikáže. A každý, kdo nezvýší hlas a neřekne „to nedělám, to je hloupost,“ tak pomáhá vytvářet nový, fašistický stát, ve kterém nakonec všichni budeme žít. Dnes je to ještě snadné, ale pro naše děti to bude o hodně horší.

Zdroj:

Biderman, A. D. (1957). Communist attempts to elicit false confessions from Air Force prisoners of war. Bulletin of the New York Academy of Medicine, 33(9), 616-625 ncbi.nlm.nih.gov archive.org

https://www.citarny.cz/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/souvislosti/bidermanova-tabulka-donucovani?fbclid=IwAR1xWTvhO74PpOKDbvkuqDFCeSylrZLgLd2OfNIp5UG2t0leCE0IQGr4NXg



Friday, December 25, 2020

Pro mě jsou Vánoce ticho, přemýšlení a slunovrat

Herec Jaroslav Dušek:  

Zkuste na čas nechat věci, ať se stanou.

Nemluvte Vesmíru do jeho práce a odolejte pokušení o něco se snažit a vyvíjet tlak.
Žádný spěch, žádná netrpělivost, žádná síla a žádný boj.
Prostě to udělejte jinak, než jste zvyklí.

Jen pozorujte, klidně dýchejte a nesnažte se vyvíjet přehnanou aktivitu.
Nechte se unášet proudem, tak jako plachetnice na vlnách.
Nechte prostor Vesmíru – svému Zdroji, aby vše udělal za vás.
Udělá to nejlépe a tak, jak to má být.
Pusťte ruce z volantu života a nechte to svému osudu.
Nebojte se – vše se srovná podle toho nejlepšího scénáře, který ani nemusíte znát. Vaše snaha je
kontraproduktivní a Vesmír jen čeká, až se vyčerpáte.

Potom stejně nastolí to, co má být.
Nechte věci proběhnout, uvolněte se a dejte si další kávu.
Udělejte to prostě jednou jinak – vypněte vaši snahu něco změnit a pozorujte jen, co se stane.

Tam, kde obvykle argumentujete, se ztište a nic neříkejte.
Tam, kde obvykle tlačíte, povolte stisk.
Tam, kde kontrolujete, přestaňte s tím a nechte to být.
Tam, kde plánujete, hoďte vaše plány do koše.

Znáte to pořekadlo: Chceš-li Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech“.
Prostě to udělejte jinak.
Vnější sílu nahraďte vnitřní silou, která je mnohokrát větší.
Tak začne pozvolná transformace vašeho života.
Tak získáte zpět radost a chuť žít.
Tak se budete více bavit, protože budete vědět, že to Vesmír za vás zařídí.



Thursday, December 17, 2020

Krásný riskantní svět

 Besedy festivalu Ekologické dny Olomouc, 2–4.10. 2020, www.slunakov.cz

Svět se mění v příliš mnoha aspektech najednou – v ekonomice, politice, životním prostředí i povaze lidí. Ocitáme se na hraně mezi kreativitou a destruktivitou a kdybychom měli brát vážně emise oxidu uhličitého, tak bychom museli proměnit celou svoji spotřební kulturu, energetiku, ale i lesní hospodářství, zemědělství a krajinu. Ocitáme se ve směsi vědeckých údajů, ale i emocí – obav, nové kreativity a světu viděnému skrze soucit s přírodou, avšak zápasícího s hedonismem a spotřebou. Málokomu se poštěstí žít v tak zajímavé době. Alternativa není věcí volby, ale nutnosti.

Friday, December 4, 2020